Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Piękne i eleganckie firany to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia – czy to sypialni, salonu, jak również pokoju dziecięcego. Niestety jednak żadna dekoracja okienna nie będzie prezentowała się reprezentacyjnie, jeśli powiesimy ją wymiętą. Pogniecione firany będą bowiem psuły wygląd i charakter naszego wnętrza. Cały sekret więc tkwi we właściwym praniu.
Wielu z nas nie przepada również za długim prasowaniem, wymaga ono naszego dodatkowego czasu i energii. Ponadto prasowanie firan nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Co zatem zrobić? Ważne informacje.

Po pierwsze – oceń materiał firan przed praniem

Materiał, z którego wykonane są firany, decyduje o tym, jak będą się one układały w oknie i jak dużo światła wpadnie do pomieszczenia. Decyduje on również o tym, czy firany będą się gniotły podczas prania. Można wykonywać różne czynności zapobiegające, ale niestety niektóre firany pomimo tego, i tak będą wymagały prasowania.

Najwygodniej więc, aby już podczas zakupu kupić firany gotowe – są one najbardziej odporne na zagniecenia. O gniotliwości firany decyduje splot włókien. Im jest on rzadszy, tym mniejsze bądź niewidoczne będą zagniecenia. Dlatego, decydując się na wybór firany, warto kupować te o wyraźnych oczkach – żakardowe lub firany kreszowane. Najbardziej jednak wymagające są firany z woalu. Jest on bardzo delikatny, podatny na wszelkiego rodzaju działania i niestety wymaga prasowania po praniu. Można zminimalizować zagniecenia, piorąc go w niskiej temperaturze i bez wirowania.

Jeśli nie mamy pewności, jak firana zachowa się podczas prania, można zrobić prosty test. Należy wziąć tkaninę w dłoń i mocno ścisnąć – jeśli po rozprostowaniu będą widoczne liczne zagniecenia, można mieć pewność, że podobne powstaną również podczas prania.

Po drugie – złóż firanę

Firany będą mniej pogniecione, jeżeli włoży się je do pralki złożone w kostkę. Można również umieścić firanę w specjalnym worku do prania lub po prostu w zwykłej poszewce. Prać firany należy pojedynczo, aby nie przeładowywać bębna. Im więcej bowiem prania w bębnie, tym mniej wody dociera do tkaniny.

Po trzecie – program delikatny lub do firanek

Pralki są różne, nie każda posiada specjalny program do prania firanek. Można jednak ustawić ręcznie własne, wybrane funkcje. Firanki najlepiej prać w temperaturze 30 °C, z małymi obrotami podczas wirowania. Duże znaczenie ma również czas prania – dobrze wybierać program krótki, uchroni to firanki przed skurczeniem oraz odgnieceniami. Dobrze również dodać płyn do zmiękczania, nada pięknego zapachu firankom oraz uchroni przed elektryzowaniem się tkaniny.

W praniu firanek bez prasowania pomocne również mogą okazać się specjalne detergenty, przeznaczone do firan i zasłon. Jeśli nie masz pod ręką tego typu środków, to wybierz płyn do prania lub proszek dedykowany białym tkaninom. Pamiętaj jednak, że firany nie lubią dużej ilości piany, warto więc ograniczyć ilość chemii.

Po czwarte – suszenie

Skutecznym sposobem na pozbycie się zagnieceń na firankach jest suszenie mokrych firanek na karniszu. Firana wówczas schnie w optymalnej pozycji, a pod wpływem własnego ciężaru prostuje się, dzięki czemu nie trzeba jej prasować. Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku firan wykonanych ze sztucznych włókien. W przypadku firan z naturalnych tkanin zaleca się suszenie ich na suszarce – zapobiegnie to rozciąganiu materiału podczas wysychania. Aby zniwelować zagniecenia oraz przyspieszyć proces suszenia, firanę składamy w jak najmniejszą ilość warstw.

Okazuje się, że można prać firanki w ten sposób, aby nie były pogniecione, nie zawsze wymagają one prasowania. Wystarczy tylko, że zostaną wyprane i wysuszone w odpowiedni sposób. Dzięki tym czynnościom zaoszczędzimy swój czas i energię, którą musielibyśmy wykorzystać na dodatkową czynność – mianowicie prasowanie.