Jak prać pościel z pierza?

Pierze to jedno z najpopularniejszych naturalnych wypełnień, które są stosowane w kołdrach i poduszkach – ma ono naprawdę wielu zwolenników. Jednak po zakupie takiej pościeli, zwykle po jakimś czasie użytkowania, pojawia się pytanie – jak prać pościel z pierza, aby zachowała ona swoje właściwości i estetyczny wygląd?

Naturalne wypełnienie kołder i poduszek

Kołdra z wypełnieniem z pierza to częsty wybór głównie przez sympatyków naturalnych rozwiązań. Dobre odprowadzanie wilgoci, sprężystość, zapewnianie ciepła – za to najbardziej cenione są kołdry z pierzem.

Niezależnie od tego, jakie wypełnienie pościeli wybierzemy, trzeba o nią odpowiednio zadbać, aby służyła jak najdłużej oraz zachowała swoje zalety. Dlatego tak ważne w kołdrach z naturalnym wypełnieniem jest ich właściwe pranie. Jak zatem wyprać kołdrę puchową i jak wyprać pierze? Te rodzaje wypełnień potrzebują specjalnego traktowania podczas prania – przepis na bezpieczne pranie puchu i pierza jest jednak taki sam.

To prawda, pranie pościeli wypełnionej pierzem jest bardziej wymagające i czasochłonne, niż w przypadku tworzywa sztucznego, robi się je jednak znacznie rzadziej – poduszki puchowe i półpuchowe zaleca się prać raz w roku – natomiast kołdrę nie częściej niż co 2 lata.

Puchowa pościel – czy pranie tylko w pralni?

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście oddanie kołdry oraz poduszek z pierza do pralni – jednak w przypadku prania całego zestawu jest to dosyć kosztowna sprawa. Równie dobrze można podjąć się wykonania prania samodzielnie – chyba że brak nam potrzebnego do suszenia tarasu lub balkonu, albo pralka po prostu nie pomieści kołdry ze wsadem naturalnym.

Pranie puchowej pościeli w pralce

Niektóre pościele umożliwiają wyjęcie puchu, żeby uprać same powłoki kołdry czy poduszki, jednak pierze również wymaga czyszczenia. Dobrym pomysłem nie jest tutaj również pranie ręczne, zajmie ono sporo czasu, a jego efekty raczej nie będą zadowalające.

Zanim zabierzesz się za pranie pierzyny i poduszek w pralce, należy upewnić się, że zmieści się ona w bębnie – nie wolno upychać jej na siłę. Należy sprawdzić również całą pościel pod kątem dziur i rozdarć, które mogłyby powodować wypadanie puchu i uszkodzenie zarówno pościeli, jak i pralki.
Podczas wstawiania prania należy wybrać program do delikatnych tkanin, a ustawiona temperatura i prędkość wirowania powinny być możliwie jak najniższe. Używamy łagodnego detergentu – świetnie sprawdzi się hipoalergiczny płyn przeznaczony do prania dla dzieci.

Puchowe poduszki i kołdrę należy zawsze prać oddzielnie oraz nie wkładać ich do pralki razem z innymi ubraniami i tekstyliami, aby nie odkształcić piór oraz nie przeciążyć pralki. Warto również przed praniem wraz z poduszkami wrzucić do bębna piłeczki tenisowe – uniemożliwią one zbijanie się pierza oraz ułatwią jego suszenie.

Suszenie puchu – jak to zrobić?

Ten etap pielęgnacji jest znacznie ważniejszy niż samo pranie pościeli z pierza, ponieważ od niego zależy efekt końcowy. Pościeli puchowej nie suszymy w suszarce bębnowej, na kaloryferze ani w pobliżu grzejników łazienkowych. Po praniu pościel z pierza należy jak najszybciej wyjąć z bębna, roztrzepać, żeby puch się nie zbił, a następnie ułożyć na płasko na suszarce wystawionej na taras lub balkon – dzięki temu ciepłe powietrze będzie docierało do niej z każdej strony.

Jeśli nie posiadamy przenośnej suszarki, jej rolę mogą również pełnić ażurowe, aluminiowe lub plastikowe meble ogrodowe – takie, jak na przykład leżaki czy krzesła ogrodowe.

Idealnie do prania i suszenia pościeli nadaje się wietrzny i słoneczny dzień lub kilka takich dni – możemy mieć wtedy pewność, że pościel dobrze wyschnie. Co kilka godzin trzeba obracać oraz delikatnie trzepać każdą poduszkę po to, aby wypełnienie równo schło oraz nie tworzyły się zbite grudki.