w

Jak wymierzyć firany?

Każdy, kto w dzisiejszych czasach urządza dom/mieszkanie lub planuje zmianę aranżacji, powinien wziąć pod uwagę nawet najdrobniejsze szczegóły. To właśnie detale składają się bowiem na wyjątkowy charakter wnętrz, tworzą ogólną stylistykę, którą niestety bardzo łatwo zaburzyć. W związku z tym, ogromne znaczenie mają dekoracje takie, jak firany, z pomocą których można zupełnie odmienić salon, kuchnię, łazienkę czy też sypialnię. I choć wybierając firany przede wszystkim skupiamy się na ich kolorach, wzorach, materiale i jego teksturze, okazuje się, że niemniej istotna jest ich długość i szerokość. Źle uszyte firany, np. za długie/krótkie lub zbyt szerokie/wąskie sprawią, że nie tylko okno, ale i całe wnętrze straci na designie. Zastanówmy się zatem jak wymierzyć firany!

Jak wymierzyć firany?

Jak wymierzyć firany? Długość

Zanim wybierzemy się do sklepu z firanami celem zakupu wymarzonego modelu do sypialni, salonu, jadalni, kuchni, łazienki czy przedpokoju, najpierw należy sprawdzić jakie wymiary powinna mieć. Jak wymierzyć firany? Otóż w pierwszej kolejności mierzymy długość. Punktem odniesienia oczywiście jest okno. Opcje są przynajmniej dwie. Otóż firana może mieć długość albo do parapetu, albo do podłogi. Musimy jednak pamiętać, że tu liczy się każdy centymetr, w przeciwnym razie proporcje zostaną zaburzone. Krótka firana ma kończyć się na 1,5 cm powyżej parapetu lub na 5 bądź 10 cm poniżej, zaś długa około 2 cm przed podłogą. Jeśli firana zawiśnie na żabkach mierzenie rozpoczynamy od połowy żabki, jeżeli na tzw. szelkach – od górnej krawędzi karnisza.

Jak wymierzyć firany? Szerokość

Jako, że równie ważna co długość jest szerokość firan, nie wystarczy sprawdzić jak wymierzyć firany pod względem długości. Tym bardziej, że z szerokością sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trudno podać uniwersalną metodę mierzenia. Oczywiście ponownie zwracamy uwagę na okno, tym razem jego szerokość, a także długość karnisza. Jednak to, jak szeroka będzie firana, przede wszystkim musi być uzależnione od tego, jakie marszczenie chcemy zastosować. Zdecydowanie najpopularniejszym jest marszczenie podwójne. Każdy, kto chce je zastosować musi pomnożyć długość karnisza razy dwa. A jeśli chcemy, by firana była gęściej marszczona mnożymy razy trzy, a nawet cztery. W każdym przypadku musimy też doliczyć po 10 cm materiału po obu bokach firanki – jest to konieczne do właściwego obszycia.

Co myślisz?

Napisane przez Sklep firany-posciel.pl

Dzielimy się ciekawy treściami o tematyce dekoracji wnętrza. Już niedługo otwieramy sklep internetowy. Bądźcie z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jakie firany do kuchni?

Jakie firany do kuchni?

Z jakiego materiału kupić firanki?

Z jakiego materiału kupić firanki?