Jak wymierzyć firany?

Firany oraz zasłony tworzą przytulny klimat w naszych wnętrzach, wpuszczają do pomieszczeń odpowiednie natężenie światła, a nawet powiększają optycznie pomieszczenie. Aby jednak efektownie się prezentowały, muszą być odpowiednio dobrane i posiadać odpowiednią szerokość i długość. Nawet minimalnie źle dopasowana do okna firanka może zaburzyć poczucie naszej estetyki. Nic w tym dziwnego, bo jeśli szyjemy firany na miarę, to właśnie po to, aby dokładnie odzwierciedlały nasze potrzeby. Sprawdź więc, jak prawidłowo wymierzyć firany.

Mierzenie okna

Szykując się do zamówienia firan na wymiar trzeba wcześniej dokładnie zmierzyć okno. I tu już często pojawia się pierwszy problem – co to znaczy „zmierzyć okno”? Zmierzyć same szyby, a może szyby z futrynami lub coś jeszcze?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że firany zasłaniają nie tylko samo okno, ale również części ścian, które do nich przylegają. Ponadto miara na firany musi być dokładna, bo tylko wtedy gotowe firanki spełnią nasze oczekiwania.

Mierzenie okien najlepiej wykonać w dwie osoby. To praktyczne rozwiązanie, bowiem mało kto ma tak wąskie okna w salonie, by poradził sobie z ich zmierzeniem w pojedynkę. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba improwizować, przykładowo przypiąć czymś miarkę lub ją docisnąć.
Najlepszym narzędziem do mierzenia firan jest miarka budowlana, tzw. metrówka, jednak powinna być ona na tyle długa, by udało się zmierzyć firany na jeden raz.

Długość firan

Długość firan nie jest jednak bezpośrednio powiązana z wysokością okna. W tym wypadku bierze się pod uwagę odległość od karnisza do podłogi, jednak trzeba pamiętać, że firany powinny skończyć się około 2 cm nad nią. Nie można również zapominać o sposobie upinania firan. Wieszane na flexach i na przelotkach są dłuższe, niż firany wieszane na tradycyjnych żabkach lub taśmach marszczących. Do pobranej miary na firany doliczamy ok. 20 cm na wykończenie góry i dołu.

Szerokość firan

Szerokość firany nie jest bezpośrednio powiązana z szerokością okna, ale z rozmiarem karnisza. Sam karnisz natomiast powinien być zdecydowanie szerszy niż okno. Przyjęto, że firany i zasłony wystają po ok. 20 cm z każdej strony okna, czyli karnisz powinien być szerszy o około 40 cm.

Sama szerokość firany również rzadko jest równa karniszowi. Taki przypadek ma miejsce wówczas, gdy nie zamierzamy marszczyć firan. W przypadku delikatnego marszczenia trzeba uszyć firanę, która będzie dwukrotnie szersza niż karnisz. W przypadku gęstych i drobnych marszczeń firana może być nawet czterokrotnie szersza od karnisza.

Do parapetu czy poza parapet?

Ustalając długość firan, pod uwagę bierze się na ogół trzy aranżacje: firany do parapetu, za parapet oraz do podłogi. Za najbardziej elegancką opcję uchodzi trzecia aranżacja, krótkie firany stosuje się przede wszystkim w małych wnętrzach. W salonie zdecydowanie powinny być zawieszone długie firanki, są one najbardziej reprezentacyjne.

Firany do kuchni sięgające za parapet to swego rodzaju kompromis. Z jednej strony dokładnie zasłaniają one okno, a z zewnątrz mogą uchodzić za długą firanę. Firany takie dbają również o intymność domowników, szczególnie w przypadku, gdy okna wychodzą na ulicę lub też sąsiedni budynek.

Jaki karnisz wybrać?

Aby karnisze dobrze wyglądały i spełniały swoją funkcję, powinny być dłuższe o ok. 40-60 od wnęki okiennej, tzn. o 20-30 cm z każdej strony – w przypadku wieszania jedynie firan lub zasłon. Jeśli w planach mamy powiesić i firanki i zasłony, wtedy różnica musi być większa. W takim przypadku rurka w karniszu powinna być dłuższa o ok. 70-80 cm od wnęki okiennej. Jeśli kupimy za długą, można samodzielnie przyciąć ją do odpowiedniej długości.

W przypadku karnisza ważne jest też, aby był zamontowany 7-8 cm nad górną krawędzią ramy okiennej.