w

Zasłony z lambrekinem

Wyznacznikami stylu klasycznego eleganckiego oraz glamour we wnętrzach m.in. są lambrekiny. Zasłony z lambrekinem to nieodłączna ozdoba bardzo gustownych, wytwornych pokojów dziennych, a także jadalni, sypialni czy domowych gabinetów. Części osób zapewne wciąż wydają się one staroświeckie, niemodne. Nic bardziej mylnego – zasłony z lambrekinem do salonu powracają dziś w wielkim stylu. Co ciekawe, współcześnie stanowić mogą ciekawą, przełamującą schematy dekorację wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, retro czy skandynawskich. Wyjaśnijmy więc sobie czym są zasłony z lambrekinem oraz zróbmy mały przegląd najciekawszych wzorów lambrekinów i zasłon.

Zasłony z lambrekinem

Zasłony z lambrekinem do salonu

Nazwa „lambrekin” pochodzi z języka francuskiego. Dawniej, tj. około wieku XVI oznaczała dekorację, zamknięcie gzymsu, górną linię zasłon. Dziś lambrekin, tudzież zasłony z lambrekinem to zasłony z dodatkową, krótką zasłonką, którą zawiesza się na karniszu bądź szynie nad oknem. Zwykle lambrekiny występują w formie długiego, dość wąskiego pasa materiału, który zawiesza się powyżej ramy okna, tak, by zsunięte do boków zasłony, z lambrekinem stworzyły spójną kompozycję. Zdecydowanie najpopularniejsze są zasłony z lambrekinem do salonu, choć coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie również w sypialni.

Wzory lambrekinów i zasłon

Każdy, kto w dzisiejszych czasach poszukuje wymarzonych zasłon z lambrekinem do salonu czy też sypialni, może wybierać spośród rozmaitych gotowych modeli, bądź zdecydować się na uszycie dekoracji na wymiar. W tym celu warto skorzystać ze wzorów lambrekinów i zasłon, jakie znaleźć można chociażby w salonach z firanami i pościelami czy po prostu w internecie. Wspomniane gotowe wzory lambrekinów i zasłon dają ogrom możliwości, a już na pewno inspirują do stworzenia wyjątkowej, niepowtarzalnej aranżacji okiennej w ukochanych wnętrzach domowych. Pośród nich wymienia się m.in. svagi (miękkie lub ciężkie – na maskownicy) – pofałdowane zasłonki w kształcie półkola rozciągające się na całej szerokości karnisza oraz perekidy – bogato zdobione lambrekiny w formie tkaniny przewieszonej przez karnisz, w taki sposób, by zasłaniała tylko górną część okna (bez bocznych zasłon).

Co myślisz?

Napisane przez Sklep firany-posciel.pl

Dzielimy się ciekawy treściami o tematyce dekoracji wnętrza. Już niedługo otwieramy sklep internetowy. Bądźcie z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak prać firanki makarony?

Jak prać firanki makarony?

Jak upiąć firany?

Jak upiąć firany?