6 wskazówek, jak utrzymać kominek w dobrym stanie

Kominek jest centralnym elementem wielu gospodarstw domowych. Jest coś pocieszającego w trzaskaniu drewna opałowego i blasku ognia, który zalewa pomieszczenie ciepłem. Ale jak utrzymać kominek w doskonałym stanie?

Utrzymanie kominka opalanego drewnem w dobrym stanie jest kluczem do utrzymania bezpiecznego i efektywnego kominka. Rozważ te wytyczne dotyczące konserwacji kominka, aby zagwarantować, że Twój kominek będzie zapewniał ciepło i urok przez kolejne lata.

 

Wyczyść wnętrze paleniska

Kominek opalany drewnem może poprawić atmosferę w domu. Czyszczenie wnętrza kominka sprawi, że będzie on bardziej wydajny w dostarczaniu ciepła. Popioły ze spalania drewna są bogate w składniki odżywcze dla roślin i mogą być rozsiane po Twoim ogrodzie.

Podczas czyszczenia kominka noś maskę przeciwpyłową. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się substancji drażniących do nosa i powodowaniu problemów z oddychaniem.

Inną dobrą praktyką jest przykrycie obszaru wokół kominka, aby zapobiec zabrudzeniu popiołu. Pomaga to również zapewnić łatwiejsze czyszczenie.

 

Zainstaluj czujniki tlenku węgla i dymu

Prawidłowo zainstalowany kominek nie powinien sprawić Ci żadnego problemu. Problemy, takie jak zatrucie tlenkiem węgla, mogą pojawić się, gdy masz zatkany komin lub system spalinowy. Aby mieć pewność, że Twój kominek działa tak, jak powinien, najlepiej jest zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu.

Tlenek węgla jest niebezpieczny i może łatwo zabić. Nie ma w nim również zapachu. Kolejną dobrą praktyką jest również utrzymywanie odpowiedniej wentylacji. Pomoże to usunąć tlenek węgla z domu.

 

Usuń nagromadzenie sadzy i kreozotu

Kreozot jest jedną z głównych przyczyn niedrożności komina lub pożaru. Sadza to kolejny szkodliwy i ohydny produkt uboczny spalania drewna.

Usunięcie kreozotu można wykonać, dzwoniąc do specjalisty. Specjaliści są lepiej przygotowani do pracy, ponieważ mają doświadczenie i są ubezpieczeni. Robienie tego samemu może uszkodzić części komina i być prawdziwym kłopotem.

 

Sprawdź komin

Prawidłowo działający komin to podstawa wydajnego kominka. Wszelkie pęknięcia, wgniecenia lub rdza mogą wskazywać na większy problem. Nasadka ma z jednej strony ekran, który służy również jako łapacz iskier. Sprawdź korek i sitko pod kątem zużycia i wymień je w razie potrzeby.

Kominiarz może to zrobić z łatwością. Będą w stanie lepiej stwierdzić, czy komin lub którykolwiek z elementów wymaga wymiany i czy są zgodne z kodem.

 

Użyj odpowiedniego drewna

Drewno powinno być suszone przez 6-12 miesięcy, zanim będzie mogło zostać spalone w palenisku. Sezonowane drewno to takie, które zostało odpowiednio wysuszone, zazwyczaj o wilgotności mniejszej niż 20%. Najlepiej rozłupać kłody na małe kawałki, aby szybciej wyschły.

Dobrą praktyką jest upewnienie się, że drewno, którego używasz, nie jest poddawane obróbce lub nie jest w stanie odprowadzić oparów po spaleniu. Jest to nie tylko złe dla Ciebie, ale może również powodować problemy dla środowiska.

Możesz również użyć drewna z otoczenia swojej posesji, tylko upewnij się, że jest bezpieczne. Dąb jest fantastyczny w użyciu, a korzystając z nich oszczędzasz pieniądze!

 

Przetestuj kominek przed użyciem

Przed użyciem kominka upewnij się, że jest w dobrym stanie. Wystarczy najpierw podpalić kilka kawałków drewna i sprawdzić, czy dym uchodzi przez komin. Jeśli dostanie się do pokoju, najpierw rozwiąż i napraw problem przed załadowaniem drewna.

Możliwe przyczyny to niedrożność przewodu kominowego, zbyt duże nagromadzenie kreozotu lub sadzy, zamknięty szyber lub mokre drewno.