Jak pozbyć się roztoczy?

Roztocza mogą powodować alergię oraz mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Te mikroskopijne organizmy nie są widoczne gołym okiem, a pomimo tego żyją w naszych mieszkaniach. Mogą wywoływać szereg dolegliwości: duszności, nieżyt nosa, kaszel, swędzenie, a nawet bóle głowy i atopowe zapalenie skóry. Jakie są sposoby na pozbycie się roztoczy? Gdzie najczęściej pojawiają się roztocza, jak z nimi walczyć?

Roztocza – gdzie występują?

Roztocza rozwijają się w naszych łóżkach, żyjąc na materacach i w pościeli. Najlepsze warunki rozwoju mają wówczas, kiedy temperatura przekracza 20 stopni C. Wysoka wilgotność powietrza pomiędzymi 60-80% również sprzyja rozwojowi roztoczy. Żywią się resztkami naskórka, które znajdują na materacu i w pościeli.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego, który wysusza powietrze, sprawia równocześnie, że roztocza się rozpadają. Ma to jednak niekorzystny wpływ na osoby uczulone, gdyż alergen unosi się wówczas w powietrze, zwiększając tym samym objawy u chorego.

Wpływ roztoczy na zdrowie

Odnóża oraz odchody roztoczy wywołują alergie, przyczyniając się do nadmiernego swędzenia, duszności, nieżytu nosa i kaszlu. Jednym z objawów mogą być również zaczerwienione spojówki, bóle głowy oraz atopowe zapalenie skóry.

Czy roztoczy można się w ogóle pozbyć z sypialni? Jest to jak najbardziej możliwe.

Roztocza – jak się ich pozbyć?

Najlepszym i najszybszym sposobem na pozbycie się roztoczy z sypialni jest duża ilość wpadającego do niej światła słonecznego. Dlatego – w miarę możliwości, należy odsłaniać materac i wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Jeżeli światło słoneczne nie pada bezpośrednio na materac, dobrze jest wystawić go na zewnątrz i raz na jakiś czas porządnie przewietrzyć. Dzięki temu nie tylko otrzyma on bezcenną dawkę naturalnego światła, ale również świeże powietrze. W tym przypadku dobrze jest raz na jakiś czas zrobić to samo z pościelą – kołdrami i poduszkami. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby słońce poradziło sobie z nieproszonymi organizmami w naszym łóżku.

Pozbyć się roztoczy można również poprzez odkurzanie materaca. Dzięki temu pozbędziemy się naskórka, który jest właśnie pożywką dla roztoczy. Czynność tą warto przeprowadzać za każdym razem, kiedy zmieniamy pościel.

Dobrym sposobem na pozbycie się roztoczy jest również zakupienie oczyszczacza powietrza do mieszkania. Pochłania on cząsteczki, które zanieczyszczają powietrze, w tym również roztocza, grzyby i pleśnie.

Jak zapobiegać roztoczom?

Niezmiernie ważne, jak samo pozbywanie się roztoczy, jest także zapobieganie ich rozwojowi. Metody w zasadzie są bardzo proste i warto o nich pamiętać.

Poza wspomnianym już odkurzaniem i wietrzeniem materaca, co jest niezwykle istotne w zapobieganiu rozmnażania się roztoczy, ważną sprawą jest również sama zmiana pościeli. Pościel należ zmieniać mniej więcej raz w tygodniu.

Samo pranie pościeli powinno odbywać się w wysokiej temperaturze – powyżej 60 stopni, aby zabić roztocza.

Jednak samo pranie pościeli to nie wszystko. Należy również zaniechać wpuszczania zwierząt domowych do sypialni i nie pozwalać im spać w naszym łóżku. Sierść psów i kotów jest dodatkowym pożywieniem dla roztoczy. To samo dotyczy wilgoci i potu, gdyż roztocza lubią środowisko ciepłe i wilgotne.

Roztocza znajdujące się w pościeli mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli zatem zauważono objawy wskazujące na uczulenie, warto wtedy wykonać test w kierunku diagnostyki alergicznej na roztocza kurzu domowego.

Chcąc zapobiegać powstawaniu roztoczy, można także prać kołdry i poduszki. Czynność tę warto przeprowadzić raz na pół roku, w temperaturze powyżej 60 stopni. Można również zrezygnować z dodatkowych miejsc, gdzie roztocza się rozmnażają – dywanów z długim włosiem lub kocy. Jeżeli jednak lubimy otaczać się takimi przedmiotami, warto zadbać o ich regularne czyszczenie.