Jak dobrać materac?

Urządzając sypialnię starannie dobieramy meble i dodatki, poświęcamy również dużo czasu na wybór koloru ścian, odpowiednich zasłon, pościeli. A co z materacem? Najczęściej kupowany jest ten, który rozmiarem pasuje do wybranego łóżka. I tutaj popełniamy błąd, bo materac, chociaż na ogół schowany i niewidoczny, jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni. To od jego jakości zależy, czy się dobrze wyśpimy i czy nie wstaniemy bardziej zmęczeni, niż przed położeniem się do łóżka. Dlatego warto na moment odłożyć na bok dylematy dotyczące jakości i koloru pościeli i skupić się na samym materacu. Śpimy średnio jedną trzecią doby, nie ma zatem w domu sprzętu, który byłby równie intensywnie eksploatowany.

Zdrowie i wygoda. Materac twardy czy miękki? Strefy twardości

Zadając pytanie ekspertom, jaki materac kupić, spotkamy się często z opinią, aby był on jak najtwardszy. Odpowiednio dobrany materac nie powinien być jednak ani za twardy, ani za miękki dla danej osoby. Nie ma jednego rozwiązania wyboru materaca dla każdego, ponieważ każdy człowiek posiada inną budowę ciała.

Często można spotkać się z podziałem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu wzrostu 150-170 cm. Może okazać się jednak, że niski mężczyzna przy kości, ważący mniej niż 80 kg, powinien spać na materacu H3 lub odwrotnie – wysoka kobieta ważąca 90 kg, powinna spać z kolei na materacu H2. Materac powinien być dobrany do budowy ciała, tak by ciało było odpowiednio na nim podparte. Kręgosłup leżącego na materacu na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, leżącego natomiast na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny. Leżenie nie powinno być zatem męczące, a mięśnie kręgosłupa koniecznie powinny być rozluźnione.

Drugim, bardzo istotnym aspektem podczas wyboru materaca jest najczęstsza pozycja we śnie. Obok budowy ciała, jest ona najważniejszym czynnikiem determinującym dobór odpowiedniej twardości materaca. Osoby śpiące na boku powinny zatem wybierać materace bardziej elastyczne, natomiast śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać nieco twardsze modele.

Trzeci istotny aspekt, który jest istotny przy wyborze twardości materaca, to różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Jeżeli takie występują, konieczne jest skonsultowanie zakupu z ortopedą.

Czwartym aspektem są preferencje i przyzwyczajenia. Często to one mają istotny wpływ na rodzaj preferowanej twardości. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrany materac daje z pewnością lepszy odpoczynek dla kręgosłupa i całego ciała.

Bardzo często kupując materac stajemy również przed dylematem, czy powinien on posiadać jedną, czy kilka stref twardości. Tak samo, jak przy wyborze twardości, trzeba kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem. Strefy twardości pozwalają na lepsze dopasowanie się materaca do kształtu ciała, jednak trzeba pamiętać, że są one projektowane pod średni wzrost przy założeniu, że śpimy w jednej pozycji – co jest raczej niemożliwe. W czasie snu bowiem człowiek zmienia swoją pozycję wiele razy, dlatego też często strefy twardości mają raczej drugorzędne znaczenie.

Jeden podwójny czy dwa pojedyncze?

Kupując materac dla dwóch osób, może pojawić się pomysł zakupu dwóch różnych materaców. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwolić może na idealny dobór materaca dla każdej ze stron, na ich łączeniu jednak pojawi się strefa mniejszej twardości utrudniająca użytkowanie.

Warto wziąć również pod uwagę, że dany materac elastyczny, może dobrze sprawdzić się w przypadku osób o mocno zróżnicowanej budowie ciała. Osobę o większej masie, będzie bowiem podpierać większa powierzchnia materaca, niż osobę o mniejszej masie. Obecnie produkowane materace elastyczne bardzo dobrze izolują ruchy śpiących osób.

Dwa różne materace można zatem stosować przede wszystkim w przypadku dużych dysproporcji pod względem budowy ciała lub predyspozycji dwóch osób.