Firanki do kuchni w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim to połączenie tradycyjnego wyglądu z nowoczesnością. Wnętrze wykończone w ten sposób przypadnie do gustu wszystkim osobom ceniącym sobie nie tylko klasykę, ale również nietypowe połączenia. Kuchnia angielska bowiem może prezentować się zupełnie różnie – w zależności od indywidualnej koncepcji. Bardzo istotną rolę odgrywają tutaj wszelkiego rodzaju dodatki.

Różne style, różne kuchnie

Obecnie ciężko określić, co tak właściwie jest modne. Urządzając domowe wnętrza do wyboru mamy wiele przeróżnych stylów. Poza tymi, które uznawane są na ogół za najpowszechniejsze, czyli nowoczesnym i klasycznym, na czasie są również style: skandynawski, loftowy, nowojorski, retro, rustykalny czy angielski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać je ze sobą, trzeba jedynie zrobić to umiejętnie. Dodatki w każdym przypadku są niezwykle istotne, ponieważ podkreślają charakter wnętrza oraz budują niepowtarzalny klimat. Nie inaczej również jest w kuchniach, tym bardziej, że współcześnie zwykle są one otwarte na salon. W takim więc razie, jakie firanki do kuchni w stylu angielskim będą odpowiednie? Czym wogóle odznaczają się firany w stylu angielskim? Jakie są typowe kolory i motywy firan do kuchni angielskiej oraz jakie zasłony do nich pasują?

Kuchnia w stylu angielskim

Wydaje się, że styl angielski to przeciwieństwo minimalistycznego, surowego stylu nowoczesnego. W kuchniach utrzymanych w estetyce inspirowanej tradycyjną modą wnętrzarską Wyspiarzy nie ma miejsca na proste formy, meble na wysoki połysk, a także jednolitą kolorystykę oraz oszczędność, jeśli chodzi o dodatki i ozdoby. W kuchniach angielskich królują drewniane, frezowane szafki oraz kredensy z dekoracyjnymi uchwytami i przeszkleniami, a także pastelowe kolory oraz miłe w dotyku tekstylia, czyni to angielską kuchnię z jednej strony elegancką, z drugiej z kolei – bardzo przytulną i domową. Kolory takie jak biel, beż, błękit, róż, bladożółty, a także florystyczne wzory, hafty oraz koronki są znakami szczególnymi dla tego stylu. Bardzo istotne więc są w tym przypadku zasłony i firany w oknie. Jakie firanki do kuchni w stylu angielskim rzeczywiście podkreślają jej wyjątkowy klimat? I jakie zasłony pasują do firan w stylu angielskim?

Styl angielski w kuchni – firany i zasłony

Cały sekret wystroju kuchni angielskiej tkwi w umiejętnym połączeniu ze sobą elegancji oraz przytulności. Ogromnie ważne są przy tym najdrobniejsze detale, nie mówiąc już o okiennych tekstyliach, jakimi są zasłony oraz firany do kuchni w stylu angielskim.

Charakterystycznymi dla tego stylu są zazdrostki oraz standardowe firany. Najczęściej są one białe w kratkę lub we wzory kwiatowe. Firany w stylu angielskim są uszyte z materiału dobrej jakości, przyjemnego w dotyku, w kolorze białym lub kości słoniowej. Mogą być one gładkie, ale najlepiej, kiedy są zdobione haftem lub wykończone koronką i niezbyt długie – do parapetu lub krótsze.

Jeśli dodatkowo chcemy dopasować do nich zasłony, to idealne będą klasyczne, bawełniane – przykładowo w delikatny kwiatowy wzór, w prążki lub w drobną kratkę. Doskonałą alternatywą dla firan do kuchni angielskiej, jeśli chcemy nadać jej nieco bardziej nowoczesnego charakteru, są rolety rzymskie.

Kuchnia w stylu angielskim – na jakie kolory postawić?

Kuchnia urządzana w stylu angielskim powinna być przede wszystkim jasna. Idealnie sprawdza się tutaj kolor biały. Odważniejsze osoby mogą zdecydować się na zastosowanie bardziej oryginalnego i ciemniejszego koloru.

Pierwotnie styl angielski kojarzony był tylko i wyłącznie z bielą oraz jasnymi kolorami dodatków. Jasne kolory pozwalają bowiem na optyczne powiększenie przestrzeni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jasne kolory zamienić na ciemniejsze. W takim wypadku połączenie stylu angielskiego z ciemniejszymi kolorami pozwoli na uzyskanie efektu głębi oraz przytulnego wnętrza.