Jak ustawić łóżko w sypialni?

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, dlatego w naturalny sposób stanowi punkt centralny tego pomieszczenia. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, które powinny być uwzględnione podczas wyboru odpowiedniego miejsca na ustawienie łóżka w sypialni.

Dobry sen przede wszystkim

Jak więc prawidłowo ustawić łóżko w sypialni? Zazwyczaj podwójne łóżko, zwane też jako łóżko queen, łóżko kontynentalne lub typu king size, powinno zostać umieszczone na środku ściany, naprzeciwko drzwi wejściowych do sypialni. Takie ustawienie tworzy przyjemny widok po wejściu do sypialni, który kojarzy się z eleganckimi pokojami hotelowymi. W przypadku łóżka z tapicerowanym zagłówkiem, to zagłówek będzie elementem, który w największym stopniu przyciągnie wzrok po wejściu do pokoju.

W sytuacji, kiedy wielkość sypialni nie pozwala na umiejscowienie łóżka naprzeciwko drzwi, trzeba rozważyć inne możliwości prawidłowego ustawienia łóżka. Gdzie postawić łóżko w sypialni o mniejszych rozmiarach? Przede wszystkim należy zastanowić się, które ściany pokoju są na tyle długie, żeby można było przy nich ustawić łóżko. W większości sypialni można znaleźć jedną ścianę, która nie posiada okien ani drzwi. Przy tej ścianie właśnie najlepiej ustawić łóżko do sypialni.

Ustawienie łóżka względem okna

Jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie łóżka sypialnianego względem okna? Jeśli ważne są dla nas zasady feng shui, wówczas łóżko nie powinno stać pod oknem – zalecane jest, aby ustawić go pod ścianą bez okien i drzwi. Pod względem praktycznym natomiast ważne jest, żeby nie ustawiać łóżka tyłem do okna, jeśli dostęp do niego jest niezbędny. Utrudnimy w ten sposób poruszanie się po pomieszczeniu oraz zmniejszymy jego funkcjonalność.

Jeśli często korzystamy z okien, otwieramy je w celu przewietrzenia sypialni, to okno za łóżkiem w sypialni może powodować, że będziemy leżeć w przeciągu, co nie oczywiście nie jest korzystne. Lepsza będzie decyzja, aby łóżko sypialne ustawić pomiędzy dwoma oknami, jeśli mamy taką możliwość. Jeśli mieszkanie posiada klimatyzację, a okna są otwierane rzadko, zasada nieumieszczania łóżka pod oknem może zostać zignorowana.

Łóżko w sypialni – jak ustawić?

Warto również pamiętać, że łóżko sypialniane powinno być ustawione w takim miejscu, w którym nie będzie ono blokowało wejścia do pokoju oraz nie będzie utrudniało poruszania się po sypialni. Funkcjonalność sypialni jest bardzo ważnym aspektem dobrze zaaranżowanej przestrzeni.

Jeśli łóżko będzie blokowało przejście od szafy do lustra, z którego często korzystamy, to po pewnym czasie może stać się frustrujące. Należy upewnić się także, że łóżko ustawione w danym miejscu pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych i drzwi szafy. W kawalerkach bądź mieszkaniach dla singli, na popularności zyskują funkcjonalne łóżka rozkładane, w dzień zajmują one niewiele miejsca i rozkładane są tylko do snu.

Łóżko w sypialni według feng shui

Jeśli chodzi o ustawienie łóżka według feng shui, to powinno wezgłowiem przylegać do ściany. Dostęp do niego powinien być swobodny z trzech stron, a z pozycji leżącej powinien być widok zarówno na drzwi, jak również i okno w sypialni. Łóżko nie powinno być ustawione bezpośrednio na wprost drzwi. Ważne jest także, by w sypialni nie było „rozpraszaczy” – powinny się tam znajdować wyłącznie rzeczy związane ze spaniem.

Jeśli chodzi o kierunek ustawienia łóżka, to idealnie jest, kiedy głowa skierowana jest na północ, a nogi na południe. Podczas aranżowania przestrzeni w sypialni dobrze jest wcześniej poeksperymentować z rozmieszczeniem mebli na papierze przed faktycznym przemeblowaniem. Dzięki takiemu podejściu można wykluczyć ustawienia, które całkowicie się nie sprawdzą. Jednocześnie zostaną wyeliminowane potencjalne porysowanie podłogi lub ściany.