Co to jest markizeta?

Okna gwarantują przepływ promieni słonecznych do wnętrza domu. Dzięki nim pomieszczenia stają się jasne i bardziej przytulne. Nie tylko wpada przez nie światło słoneczne, ale także niezbędne świeże powietrze. Pomieszczenia bez okien byłyby bardzo smutne i ponure. Takie pomieszczenia nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, ani też komfortowi. Aby więc dom stał się przytulny, okna potrzebują odpowiedniej oprawy.

Tkaniny na firany

Elegancka, pasująca do wystroju firanka stanowi dopełnienie każdego okna. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych materiałów, używanych do produkcji firan i zasłon. Niektóre z nich są proste i klasyczne, inne z kolei – wzorzyste i bardziej nowoczesne.

Wiele zależy od tego, z jakich tkanin zostały wykonane firany. Wpływa to chociażby na ułożenie zasłon na oknie, jak również na ilość światła, które wpadnie do pomieszczenia lub zostanie zatrzymane. Od gatunku materiału firany zależy także, ile pracy będzie wymagało utrzymanie firan lub zasłon w nienagannej kondycji.

Markizeta – firana bez prasowania

Markizeta jest tkaniną, która swoim wyglądem przypomina siatkę. Może ona mieć oczka różnej wielkości – mniejsze lub większe, jest to zależne od gęstości splotu. Sploty gęstsze są trwalsze, a co za tym idzie, przepuszczają najmniej światła. Markizeta to tkanina, która wyróżnia się charakterystyczną fakturą oraz wysoką jakością wykonania.

Głównym jej atutem, oczywiście oprócz rozmaitych rodzajów splotów jest również to, że nie trzeba jej prasować. Markizeta sama prostuje się pod własnym ciężarem. Stanowi idealne wręcz rozwiązanie dla osób, które mają mało czasu lub nie lubią spędzać go na prasowaniu. Markizety rozwiązują ten problem, a do tego świetnie prezentują się w oknie, nadając mu przytulny klimat. Idealne wpasowują się również w klasyczne wnętrza. Są bardzo stylowe, a także zachwycają prostotą i lekkością. Doskonale sprawdzą się w reprezentacyjnym pomieszczeniu, do którego najczęściej zapraszamy gości.

Markizeta – rodzaje

W tego rodzaju tkaninie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje:

  • tkanina haftowana – taka tkanina to królowa wśród firan haftowanych. Nawet zawieszona solo, bez towarzystwa zasłon tworzy cudowne aranżacje okienne dając ciepło i lekkość. Dodatkowo pięknie również komponuje się z lambrekinami. Taka tkanina może występować również ze wstawkami czy różnego rodzaju pięknymi wzorami, urozmaicającymi jej wygląd
  • tkanina gładka – jest minimalistyczną tkaniną, stanowiącą delikatną dekorację bez dodatków. Idealnie sprawdzi się jako rozwiązanie aranżacji okien dla miłośników prostoty i wykwintnej elegancji. W odpowiednim połączeniu potrafi zaskoczyć niebanalnością. Przykładowo, dodając do takiej firany nowoczesną zasłonę o niebanalnym wzorze, stworzyć można wyjątkowo wyglądające okno, przyciągające wzrok przechodniów oraz zaskakujące zapraszanych gości.

Firana z markizety – do jakich wnętrz?

Co to jest markizeta oraz jakie rodzaje tej tkaniny mamy do wyboru – to już wiadomo. Natomiast nie wiemy – do jakich wnętrz pasują najbardziej firany z markizety? Gdzie sprawdzi się markizeta haftowana, a gdzie gładka? Bogato zdobione haftem firany z markizety są idealną opcją do sypialni, salonów oraz jadalni zaaranżowanych w stylu klasycznym, rustykalnym, jak również glamour.

Dodatkowo można je zestawić z eleganckim lambrekinem lub też spiąć po bokach przy pomocy ozdobnych chwostów. Z kolei gładkie firany z markizety, puszczone luźno aż do podłogi, przepięknie będą dekorować wnętrza nowoczesne, nowojorskie, oraz klasyczne.
Ze względu na swoją dekoracyjność, firany z markizety nie sprawdzą się w mieszkaniach utrzymanych w minimalistycznym lub industrialnym stylu.

Najważniejsze, aby ostateczny efekt zadowolił domowników oraz pozwolił zaprezentować walory wybranej markizety.