Jak upiąć zasłony w salonie?

Okno to bez wątpienia jedno z najważniejszych punktów w pomieszczeniu. To dzięki niemu pokoje stają się jasne i przestronne, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia dekoracja, która nadaje mu estetycznego wyrazu. Najpopularniejszą dekoracją są zasłony, które – odpowiednio upięte, wprowadzą do salonu akcent świeżości. Jak więc upiąć zasłony w salonie, aby wnętrze zachowało styl i elegancję?

Klasyka w salonie

Piękne zasłony, zwiewna firana… Twoja dekoracja okienna wydaje się kompletna, jednak nadal masz wrażenie, że czegoś wciąż jej brakuje? Możesz pokazać swoją kreatywność i bawić się różnymi sposobami upięcia zasłon – w zależności od stylu i specyfiki pomieszczenia. Do wyboru jest wiele akcesoriów, dzięki którym można szybko osiągnąć pożądany efekt.

Jeden z najbardziej popularnych sposobów upięcia zasłon, to zastosowanie w połowie ich długości chwostów – podkreślają one klasyczny charakter oprawy okna. Chcąc jednak stworzyć coś unikalnego, można skorzystać z innych rozwiązań, jak przykładowo: plecione sznury, ozdobne taśmy, a także klamry czy rozety. Zwolennicy awangardowych dekoracji mogą wykorzystać bardziej niestandardowe upięcia do zasłon, takie jak korale lub mosiężne bransolety. Do ozdoby okna świetnie nadadzą się również paski, które zastąpią tradycyjną taśmę.

Upinanie zasłon salonowych

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie, wielu z nas chce w nim zachować klasyczną elegancję. Nic więc nie oddaje jej tak dobrze, jak pełne wdzięku upięcie zasłon i firany – nieodłączny element wielu stylów dekoracyjnych. Tego typu dekoracje okienne od razu skupiają na sobie wzrok odwiedzających. I słusznie, bo okno to najjaśniejszy bowiem punkt wnętrza. Jeżeli jeszcze dodatkowo rozciąga się z niego piękny widok, to tym bardziej zasługuje ono na bogatą oprawę.

W salonie śmiało można podpiąć zasłonę ozdobnymi podwiązkami, dzięki którym tkanina będzie zebrana w równe, eleganckie fałdy. Materiałowe podwiązki nie pogniotą jej, a gdy zajdzie potrzeba zasłonięcia okna, zasłona będzie nieskazitelnie gładka.

Materiał podwiązek można dobrać na 2 sposoby:

  •  taki sam, jak materiał zasłon – dzięki temu zyskamy bardzo subtelną i spójną dekorację, w której najważniejszą ozdobą są fałdy tkaniny,
  • materiał jaśniejszy lub ciemniejszy od materiału zasłon – co sprawi, że kolory podwiązki i zasłon będą ze sobą kontrastowały; należy jednak pamiętać o zasadzie, że jeśli wybierzemy wzorzyste zasłony, powinno się zdecydować na wybór gładkiej podwiązki – i na odwrót.

Salon to idealne miejsce do zastosowania fantazyjnych upięć, gdyż rzadko zachodzi tam potrzeba zasłonięcia okien i raz wykonane upięcie może przetrwać w tej samej formie wiele dni.

Upinanie firan – czy konieczne?

Wszystko zależy od efektu, który zamierzamy osiągnąć. Dla osób lubiących bardziej strojne aranżacje, jak najbardziej upinanie firan jest wskazane. Jednak można wybrać też dekoracje okienne nie wymagające upięcia, będące ozdobne już same w sobie, na przykład posiadające efektowny wzór lub oryginalne wykończenie na dole.

Najczęściej firanka w salonie sięga do parapetu lub też podłogi. Jedna ze standardowych aranżacji to pozostawienie jej luźno lub z lekkim marszczeniem. Innym pomysłem na aranżację jest wiązanie materiału, stosowanego przy różnych długościach tkanin. Można również całkowicie zrezygnować z upinania firan – gdy w jednym pomieszczeniu zastosowane są zarówno zasłony, jak również firany i rolety.

Tak więc, jest dużo fantastycznych pomysłów na dekoracje okienne i tylko od gustu zależy, jaki sposób upięcia firan wybierzemy – w tej dziedzinie wszystko jest dozwolone. Można również postawić na strojne kokony, falbany oraz lambrekiny. Z kolei ponadczasowo i zawsze elegancko wyglądają zwykłe marszczenia tkaniny. Jeśli lubimy urocze drobiazgi, to spróbujmy udekorować materiał chwostami z kryształkami, podwiązkami z magnesem lub piękną rozetą.