Płyta MDF to znakomity surowiec do produkcji mebli. Czym jest płyta MDF? MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard), czyli „płyta pilśniowa średniej gęstości”, wygląda jak prawdziwe drewno ścięte prosto z drzewa. W rzeczywistości jest to jednak przetworzony kawałek drewna (a właściwie drobnych wiór drzewnych), który został sprasowany razem z klejem przy użyciu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia.
Poza niskim kosztem płyta MDF ma całkiem sporo innych zalet. Przede wszystkim jest znacznie mocniejsza niż płyta wiórowa (która jest produkowana ze sprasowanych trocin). Na dodatek płyta MDF często oklejana jest fornirem, który nadaje jej wygląd płyty z litego drewna.
W porównaniu z litym drewnem płyta MDF jest jednak zdecydowanie lżejsza, a zawarte w niej substancje chemiczne odstraszają termity. To istotna zaleta. Płyta MDF nie ulega też wypaczeniu przy zetknięciu z wilgoci-ą. Jest to tani, solidny, a do tego zupełnie niewymagający konserwacji materiał pośredni pośród drewnianych i drewnopochodnych mebli domowych.
Płyta MDF jest tak podobna do litego drewna, że może mieć nawet naturalne usłojenie, jednak w dotyku potrafi być niezwykle gładka. Wybierając meble z płyty MDF warto szukać etykiety informującej, że posiadają one certyfikat Forest Steward Council i że do ich produkcji używa się klejów z jakimś rodzajem certyfikatu ekologicznego.
W meblach wykonanych z płyty MDF na etykiecie powinna znajdować się informacja, że jej zawartość nie przekracza limitów określonych przez Agencję Ochrony Środowiska: „Zgodność z TSCA Tytuł VI”. Płyta MDF w miarę upływu czasu wydziela coraz mniej substancji chemicznych. Chociaż czas trwania odgazowania jest bardzo różny, jeśli masz meble od dwóch lat, prawdopodobnie przestały już wydzielać gaz.
Płyta MDF to znakomity materiał na produkcję mebli. Jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia, a jednocześnie łatwa w utrzymaniu czystości. Poza tym to stabilny i trwały materiał, dzięki któremu meble służyć mogą przez długie lata nie tracąc kształtu ani pierwotnego wyglądu.