Wraz z powiększaniem się miast mieszkania stają się coraz mniejsze. Ale nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w środku betonowej dżungli. nie ma powodu, dla którego nie możesz przekształcić go w prawdziwą dżunglę, tworząc piękny ogród w mieszkaniu. Uprawa ogródka przy mieszkaniu jest jedną z najlepszych inwestycji czasu i pieniędzy. Rośliny czynią nas szczęśliwszymi i zdrowszymi! A ogrodnictwo to świetny sposób, aby nie tylko upiększyć swoją przestrzeń, ale także poprawić jakość powietrza i jego stan w mieszkaniu. Oprócz typowych roślin doniczkowych w ogrodzie mieszkalnym mogą rozwijać się niektóre zioła, owoce i warzywa. Zacznij od kilku pojemników w dom u, doskonaląc swoje umiejętności ogrodnicze. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak np. dostęp do światła słonecznego.
Jakie są plusy płynące z ogrodnictwa mieszkaniowego? Badania pokazują, że przebywanie w pobliżu roślin może poprawić samopoczucie, zmniejszyć stres, zwiększyć produktywność i poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Poza wartością terapeutyczną roślin znajdujących się w Twoim domu, sam akt ogrodnictwa zmniejsza negatywne emocje i poprawia nastrój. Niezależnie od wielkości, wszystkie ogrody pielęgnują poczucie kontaktu z naturą. Rośliny reagują na światło i temperaturę, więc zimą niskie słońce na zewnątrz wskazuje roślinom, że czas zwolnić. W ten sposób ogrody mieszkalne przypominają nam o spowolnieniu zimą i rozkręceniu na wiosnę oraz pozwalają pozostać w kontakcie z naturalnym rytmem każdej pory roku. Niektóre rośliny domowe poprawiają jakość powietrza i redukują toksyny, takie jak formaldehyd i benzen. A co najważniejsze – mieszkanie jest milsze dla oka.
Jak dbać o ogród w mieszkaniu?
Podlewaj regularnie, nie za dużo, nie za mało. Staraj się, aby gleba była stale lekko wilgotna. Nie chcesz, aby roślina była zalana, ale też nie dopuszczaj do momentu, gdy gleba zbyt mocno przeschnie. Podążaj za światłem. Wraz ze zmianą pory roku może być konieczne przenoszenie roślin po mieszkaniu, aby uzyskać maksymalną ekspozycję na światło. Uważaj na temperaturę. Kiedy uprawiamy rośliny w pomieszczeniach, automatycznie zakładamy, że tak jak my chcą, aby było im ciepło i przytulnie. Nie jest to prawda! Większość roślin dobrze sobie radzi w umiarkowanych temperaturach i jeśli zimą podkręcisz ogrzewanie i ustawisz rośliny zbyt blisko kaloryfera, możesz je ugotować i zabić. Generalnie myśl jak roślina. Jeśli było pochmurno, twoje rośliny nie mają dużo słońca i mogą nie potrzebować wody. Jeśli jest super słoneczny dzień, mogą wyschnąć. Pamiętaj, że każda roślina ma swój własny mikroklimat i to, co działa na jedną, może nie działać na drugą, nawet jeśli znajdują się one blisko siebie.
Najlepszymi roślinami do uprawy w pomieszczeniu, dla początkujących są zioła. Takie jak: rukola (doskonale sprawdza się w okna -ch wychodzących na północ), szalotka, bazylia (woli cieplejsze temperatury), mięta (można ją sadzić przez cały rok i jest odporna na mały dostęp do światła, a do tego warto zadbać, aby jej nie przelać, gdyż nie toleruje zbyt mokrego podłoża), kiełki (to zasadniczo pierwszy etap wzrostu roślin).
W co należy się zaopatrzyć przed zakupem roślin?
Aby założyć ogród w pojemnikach, potrzebujesz co najmniej doniczek, ziemi i wody.
Staraj się sadzić w doniczce, która jest nieco większa niż roślina faktycznie potrzebuje. Lepiej zostawić trochę miejsca na większy system korzeniowy niż zahamować potencjalny wzrost. Nie wszystkie gleby doniczkowe są sobie równe! Wysokiej jakości mieszanka ziemi doniczkowej będzie dobrze przepuszczać wodę, jednocześnie utrzymując wilgoć. Większość mieszanek glebowych jest formułowana tak, aby utrzymać pewien poziom lekkości, aby rośliny mogły oddychać. Twoja ziemia doniczkowa powinna również zawierać mieszankę kompostu lub kory. Dodają one glebie bogactwa i tekstury oraz pomogą zatrzymać wilgoć.