Czy pompa ciepła to dobry pomysł, jako wybór formy ogrzewania domu? Pompa może idealnie dopasować się do Twoich potrzeb, w zależności od tego, gdzie się znajdujesz i jak zimno w Twojej okolicy robi się zimą. Prąd do generacji ciepła.
Czym jest w ogóle pompa cieplna? Pompa cieplna to urządzenie, które pompuje ciepło i może to robić również w drugą stronę. Chcesz, żeby w Twoim domu było chłodniej? Pompa wypompuje ciepło z Twojego domu. Chcesz, aby w domu było cieplej? Pompa będzie pompować ciepło również do domu. Pompa cieplna to zatem system ogrzewania ORAZ chłodzenia, który pobiera ciepło z powietrza, a następnie przenosi je – za pomocą klimatyzatora w pożądane miejsce. Dlatego pompa będzie skuteczna zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie domu jak i jego chłodzenie.
Ważne jest, aby zrozumieć, że w powietrzu jest dużo ciepła, nawet w mroźne dni. „Zimno” to pojęcie względne, a pompa może wychwycić znaczną część ciepła z powietrza poprzez pętlę czynnika chłodniczego i „pompować” to istniejące ciepło do domu bez konieczności faktycznego wytwarzania tego ciepła. Tak więc przeniesienie istniejącego już ciepła jest opcją, gdzie pojawiają się oszczędności, gdyż transfer istniejącego ciepła jest znacznie tańszy niż faktyczne wytwarzanie tego ciepła.
Należy pamiętać, że ponieważ ilość dostępnego ciepła, które można przenieść do domu, zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, pompa zawsze korzysta z zapasowego źródła ciepła, zwykle w postaci listwy grzewczej. Tradycyjne pompy rozwinęły się do punktu, w którym są używane w zimnym północnym klimacie i nadal są skuteczne. Możliwe jest również zamontowanie opcji hybrydowej.
Pompa cieplna jest dobrą opcją, jeśli chcesz żyć bardziej ekologicznie oraz jeśli potrzebujesz bardziej wydajnej alternatywy do obsługi zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia.
Jednak jak każde urządzenie – pompy ciepła nie są pozbawione potencjalnych wad. Wymagają nieco wyższego kosztu początkowego i potrzebny jest dłuższy czas użytkowania, aby zwrócił się początkowy wydatek. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie aktualizacji obwodów, gdyż mogą różnić się wymagania elektryczne istniejącej już jednostki zewnętrznej i nowej pomy. Taki wybór może być również mniej wydajne w ekstremalnie zimne dni: ponieważ w trybie ogrzewania pompy ciepła przenoszą ciepło zamiast go wytwarzać, przez co niskie temperatury mogą zmniejszyć skuteczność takiego systemu. W takim przypadku warto rozważyć opcję hybrydową, w której pompa wykonuje dużą część ogrzewania, ale istnieje przy tym dodatkowy system, który uruchamia się, gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości.
Czy pompa może ogrzać cały dom? Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów i pieców centralnych, trudno jest uzyskać uniwersalną odpowiedź na to pytanie. Rodzaj potrzebnej pompy będzie zależał od wielu czynników, takich jak powierzchnia domu, liczba pięter, lokalizacja jednostki wewnętrznej, osłona termiczna budynku itp.
Jeśli chodzi o to jak długo działają pompy ciepła, odpowiedź również nie jest jednoznaczna. Jednak większość pomp będzie działać około 12-15 lat. Na określoną żywotność pompy ciepła może mieć wpływ wiele czynników, takich jak: brak regularnej konserwacji, nadmiernie wysokie lub niewłaściwe użycie, ekstremalne warunki pogodowe, albo nieprawidłowy rozmiar systemu w porównaniu do potrzeb domu. Możesz przedłużyć żywotność swojej pompy ciepła w taki sam sposób, jak przedłużasz żywotność każdej innej maszyny: dzięki regularnej konserwacji i poprawnemu użytkowaniu.